Startlist

Stage 1 Results

Stage 2 Results



Stage 3 Results



Stage 4 Results


Points Classifications

General Classification


2017 Battle Recharge Graded Tour Stage 4: Road Race

Provisional


  • Date: Monday, September 25

  • Distance:78.4km/61.9km

  • Chief Commissaire: Tony Torr

  • Organiser: NX Sport

  • Elite Div 1 Stage Result

    Race in Progress

    1. 314 Bailey WALTERS (Fraser Coast Cycling Inc) 2h04:39
    2. 315 Calem WILCOX (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +0
    3. 302 Kurtis BRENT (Lifecycle Cycling Club) +14
    4. 313 Jake VAN DER VLIET +14
    5. 311 Stephen RASHLEIGH (Kangaroo Point CC) +1:55
    6. 307 Thomas HOOPER (Port Macquarie Cycling Club) +1:55
    7. 308 Elliott MCKEAN (Sunshine Coast CC) +1:55
    8. 309 William PENDER-BUCHAN (Port Macquarie Cycling Club) +22:05
    Average speed of the winner: 37.7 km/h
    Number of starters: 8

    Elite Div 1 General Classification

    Virtual Standing

    1. 313 Jake VAN DER VLIET 5h36:32
    2. 314 Bailey WALTERS (Fraser Coast Cycling Inc) +2:08
    3. 315 Calem WILCOX (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +2:12
    4. 307 Thomas HOOPER (Port Macquarie Cycling Club) +4:47
    5. 302 Kurtis BRENT (Lifecycle Cycling Club) +5:13
    6. 308 Elliott MCKEAN (Sunshine Coast CC) +5:29
    7. 311 Stephen RASHLEIGH (Kangaroo Point CC) +8:13
    8. 309 William PENDER-BUCHAN (Port Macquarie Cycling Club) +38:46

    Elite Div 2 Stage Result

    Provisional

    1. 335 Dan LOGAN (University of Queensland CC) 2h18:30
    2. 349 Nelson ANDRADO (University of Queensland CC) +1
    3. 346 Mark RICHARDSON (University of Queensland CC) +1
    4. 330 Campbell HALL (Gold Coast Cycling Club) +1
    5. 333 Sam HORAN (Rockhampton Cycle Club) +1
    6. 341 Ash O’NEILL (Townsville Cycle Club) +1
    7. 347 Rhys ROBOTHAM (Balmoral Cycle Club) +5
    8. 329 Thomas FORD (Mackay Cycling Club) +24
    9. 340 Fergus Kieran O’CONNOR (Murwillumbah Cycle Club) +30
    10. 326 Ben CRAWFORD (ADF Cycling) +19:41
    Average speed of the winner: 34.0 km/h
    Number of starters: 11

    Elite Div 2 General Classification

    Provisional Result

    1. 335 Dan LOGAN (University of Queensland CC) 5h38:19
    2. 330 Campbell HALL (Gold Coast Cycling Club) +28
    3. 346 Mark RICHARDSON (University of Queensland CC) +35
    4. 341 Ash O’NEILL (Townsville Cycle Club) +38
    5. 333 Sam HORAN (Rockhampton Cycle Club) +1:19
    6. 347 Rhys ROBOTHAM (Balmoral Cycle Club) +1:20
    7. 329 Thomas FORD (Mackay Cycling Club) +2:42
    8. 349 Nelson ANDRADO (University of Queensland CC) +16:25
    9. 340 Fergus Kieran O’CONNOR (Murwillumbah Cycle Club) +16:32
    10. 326 Ben CRAWFORD (ADF Cycling) +26:13

    Masters Div 1 Stage Result

    Race in Progress

    1. 426 Mark RENDER (University of Queensland CC) 2h06:34
    2. 425 Ben NEPPL (Hunter District CC) +0
    3. 407 Richard BROWNHILL (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +0
    4. 419 Tom LAPTHORN (Gold Coast Cycling Club) +0
    5. 413 Brent DUCKER (University of Queensland CC) +0
    6. 418 Michael JONES (University of Queensland CC) +0
    7. 424 Johnathan MILLINGTON (Hunter District CC) +0
    8. 422 Michael MANSON (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +11:30
    9. 410 Glenn COOPER (Bundaberg Cycle Club) +11:30
    Average speed of the winner: 37.2 km/h
    Number of starters: 12

    Masters Div 1 General Classification

    Virtual Standing

    1. 425 Ben NEPPL (Hunter District CC) 5h42:12
    2. 426 Mark RENDER (University of Queensland CC) +17
    3. 424 Johnathan MILLINGTON (Hunter District CC) +18
    4. 418 Michael JONES (University of Queensland CC) +1:20
    5. 407 Richard BROWNHILL (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +1:29
    6. 413 Brent DUCKER (University of Queensland CC) +1:32
    7. 419 Tom LAPTHORN (Gold Coast Cycling Club) +1:48
    8. 410 Glenn COOPER (Bundaberg Cycle Club) +14:43
    9. 422 Michael MANSON (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +23:33
    10. 420 Mark LASPINA (Gold Coast Cycling Club) [PR]+32:59

    Masters Div 2 Stage Result

    Race in Progress

    1. 479 James SHEFFIELD (Kangaroo Point CC) 1h17:29
    2. 468 Steve LEDGER (University of Queensland CC) +1:59
    3. 473 Murray MCCLYMONT (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +2:02
    4. 475 Timothy NELSON (University of Queensland CC) +2:02
    5. 469 Nigel LOUIE (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +2:06
    6. 474 Sandy MCVEY (Rockhampton Cycle Club) +2:08
    7. 484 David WADSWORTH (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +2:10
    8. 480 Damien STACY (Murwillumbah Cycle Club) +2:12
    9. 466 Phil KESBY (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +33:52
    Average speed of the winner: 60.7 km/h
    Number of starters: 12

    Masters Div 2 General Classification

    Virtual Standing

    1. 475 Timothy NELSON (University of Queensland CC) 4h36:43
    2. 484 David WADSWORTH (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +16
    3. 480 Damien STACY (Murwillumbah Cycle Club) +29
    4. 473 Murray MCCLYMONT (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +35
    5. 468 Steve LEDGER (University of Queensland CC) +1:01
    6. 469 Nigel LOUIE (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +1:24
    7. 474 Sandy MCVEY (Rockhampton Cycle Club) +2:15
    8. 479 James SHEFFIELD (Kangaroo Point CC) +3:30
    9. 466 Phil KESBY (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +37:48
    10. 461 Wes FREIER (Murwillumbah Cycle Club) [PR]+1h19:30

    Masters Div 3 Stage Result

    Provisional

    1. 548 Adam WILLIAMS (Lifecycle Cycling Club) 2h11:53
    2. 539 Christopher PERCY (Brisbane Cycling Club) +0
    3. 545 Luke STRUDWICK (Brisbane Cycling Club) +2:55
    4. 519 Matthew CLARK (Sunshine Coast CC) +2:55
    5. 524 Brendan FLANAGAN (Lifecycle Cycling Club) +2:55
    6. 528 Stephen JAMIESON (Hunter District CC) +2:55
    7. 525 Geoff FROST (Gold Coast Cycling Club) +3:01
    8. 546 Rod TANNER (Lifecycle Cycling Club) +3:01
    9. 540 Clem PISCITELLI (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +3:01
    10. 535 William MILFORD (Lifecycle Cycling Club) +10:41
    11. 518 Philip CHALLEN (Kangaroo Point CC) +24:10
    12. 547 Gary WEIS (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +24:10
    Average speed of the winner: 35.7 km/h
    Number of starters: 15

    Masters Div 3 General Classification

    Provisional Result

    1. 539 Christopher PERCY (Brisbane Cycling Club) 5h05:08
    2. 548 Adam WILLIAMS (Lifecycle Cycling Club) +20
    3. 546 Rod TANNER (Lifecycle Cycling Club) +2:32
    4. 524 Brendan FLANAGAN (Lifecycle Cycling Club) +3:35
    5. 545 Luke STRUDWICK (Brisbane Cycling Club) +4:53
    6. 525 Geoff FROST (Gold Coast Cycling Club) +5:39
    7. 528 Stephen JAMIESON (Hunter District CC) +6:31
    8. 519 Matthew CLARK (Sunshine Coast CC) +8:11
    9. 535 William MILFORD (Lifecycle Cycling Club) +11:18
    10. 540 Clem PISCITELLI (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +21:14

    Masters Div 4 Stage Result

    Race in Progress

    1. 372 Scott CARPENTER (Murwillumbah Cycle Club) 1h52:08
    2. 377 Nicholas ROGERS (Murwillumbah Cycle Club) +0
    3. 375 Peter MOOLENSCHOT (Wynnum Redlands Cycling Club) +0
    4. 373 Jeffrey KELLY (Kangaroo Point CC) +0
    5. 376 Geoff MYATT (Balmoral Cycle Club) +0
    Average speed of the winner: 33.1 km/h
    Number of starters: 6

    Masters Div 4 General Classification

    Virtual Standing

    1. 372 Scott CARPENTER (Murwillumbah Cycle Club) 4h28:05
    2. 377 Nicholas ROGERS (Murwillumbah Cycle Club) +17
    3. 376 Geoff MYATT (Balmoral Cycle Club) +1:29
    4. 375 Peter MOOLENSCHOT (Wynnum Redlands Cycling Club) +2:29
    5. 373 Jeffrey KELLY (Kangaroo Point CC) +10:24
    6. 378 Stephen SCHOEMAKER (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) [PR]+54:51

    Women B & D Stage Result

    Race in Progress

    1. 576 Sophie MCAULEY (Gold Coast Cycling Club) 1h58:43
    2. 580 Amanda ROOSMALEN (University of Queensland CC) +0
    3. 574 Meagan HODGE (Fraser Coast Cycling Inc) +0
    4. 577 Vanessa MCDONALD (Coffs Harbour CC) +0
    Average speed of the winner: 31.3 km/h
    Number of starters: 6

    Women B & D General Classification

    Virtual Standing

    1. 576 Sophie MCAULEY (Gold Coast Cycling Club) 4h44:14
    2. 580 Amanda ROOSMALEN (University of Queensland CC) +7
    3. 574 Meagan HODGE (Fraser Coast Cycling Inc) +52
    4. 577 Vanessa MCDONALD (Coffs Harbour CC) +1:01
    5. 578 Liz NELSON (University of Queensland CC) [PR]+47:14
    6. 585 Courtney COYNE (Kangaroo Point CC) [PR]+1h02:26
    dnf 571 Andrea ABBASSI (Gold Coast Cycling Club)